Menstruace a zdraví

Menstruaci by si většina žen asi ráda odpustila, protože je často provázená návaly horka, migrénami a bolestmi břicha. Některé ženy navíc krvácí tak moc, že mají závratě. Ve Španělsku dokonce nově před pár dny pro takové ženy zavedli volno v době menstruace, protože řada žen může mít opravdu problém fungovat v pěkném životě, natož v práci. Je potřeba stav samozřejmě doložit lékařskou zprávou, ale pro některé ženy je to opravdu dobrá zpráva, protože si budou moct odpočinou. Někteří muži si asi myslí že o nic nejde, ale protože menstruace s sebou nese i riziko zdravotních problémů, je to nepříjemné období v mladším i starším věku.

bílé kalhotky

  • Věděly jste, že volba menstruačních pomůcek může významně ovlivnit bolesti?

Je prokázáno, že používání tamponů má vliv na bolesti břicha. Zavádí se totiž dovnitř, a nesou s sebou ještě další rizika navíc. Jedním z nich je to, že jsou vyráběny z buničiny a mohou obsahovat stopy mikroplastů, navíc jsou běleny chlorem, což určitě zdravé není, a mohou tak způsobovat například záněty.

  • Slyšela jste někdy o syndromu toxického šoku?

Tento syndrom je velmi nebezpečný a jeho nástup je opravdu rychlý. V krajních případech může způsobit i smrt. Většinou je způsobený tím, že žena si dlouho nevymění tampon. Nahromaděné bakterie v menstruační krvi potom způsobí šok, a jeho následky se léčí jen velice obtížně. U vložek tento problém není. Jenže vložky zase nevyhovují každé ženě. Co tedy vybrat?

černé kalhotky

Řešením mohou být kalhotky. Pokud vás zajímá jak fungují menstruační kalhotky, jste tu správně. Fungují naprosto jednoduše – nosí se místo běžných kalhotek, a jsou vybaveny vrstvami savé látky. Pohltí veškerou tekutinu tak jako vložky a tampony. Vydrží zhruba stejně dlouho, a pokud si dáte čisté před ranním odchodem z domu, vydrží vám nejspíš až do doby než se domů vrátit. Záleží samozřejmě na síle menstruace.