K vodovodní přípojce musíte mít zajištěné všechny administrativní záležitosti

Kolik stojí vodovodní přípojka, je otázka, kterou si kladou lidé, co řeší bydlení v novostavbách rodinných domů, ale i v objektech starší zástavby, které dosud nebyly na vodovodní řad připojeny. Může to být například situace, kdy je obecní vodovod protažen až do míst zóny rekreačních chat, kde bude probíhat dle územního plánu nějaká výstavba, například logistického centra, a lidé tu budou mít možnost využívat jak studnu, tak i obecní vodovod. Může se to hodit například v období letního sucha, kdy je vyčerpán pramen spodních vod a studna je téměř na suchu.

kočka u vodovodní baterie

Vodovodní přípojka je náročný a složitý proces

Kdo z vás se domnívá, že je to spíše formalita a záležitost na jedno volné odpoledne, mýlí se. Vodovodní přípojka jsou považovány za tzv. „samostatná stavební díla“, kterých se týkají administrativní povinnosti. Podobně, jako s výstavbou domů, i vodovodní přípojky musí podléhat součinnosti se stavebním úřadem, ať už na základě územního souhlasu, anebo stavebního povolení. Liší se to pouze délkou přípojek, každopádně si nemůžete dovolit tyto práce provádět bez vědomí úřadů, neboť by šlo o klasickou černou stavbu, kde riskujete vysoké pokuty.

veřejný vodovod

Abyste mohli stavební úřad oslovit, bude nutné u vodovodní přípojky vypracovat projektovou dokumentaci. A tu může vytvořit pouze odborník, znalý celé problematiky. Teprve na základě schváleného projektu se začíná s výstavbou a ta se také na závěr kolauduje. Jak vidíte, připojení domu k vodovodnímu potrubí není tak jednoduché, jak se zdá, zejména kvůli administrativě, v níž se laik nemůže vyznat, a proto je také výhodné požádat o zhotovení přípojky na klíč – kompletně se vším všudy včetně jednání s úředníky. Odpadnou vám pak zbytečné starosti a stres a můžete svůj čas věnovat jiným činnostem. Při výstavbě domu nebo jeho rekonstrukci jich bude až až.