Jak probíhá proces výroby kávy?


Spousta z nás je zvyklých, že si mohou každé ráno udělat šálek dobré, horké kávy. Ale víte, jak se káva vyrábí? Jak probíhá proces, během kterého se plody kávovníků promění v chutnou kávu? Nejprve musí samozřejmě dojít k pěstování kávovníků. Tomu se nejlépe daří v subtropických oblastech. Kávovník má dva základní typy, které jistě znáte: Arabica a Robusta. Kávovníků trvá několik let, než začne produkovat takzvané kávové třešně. Ty se poté sklidí. Poté následuje zpracování. Ke zpracování se používá několik metod. Jedna z nich je suchá metoda, kdy se kávové třešně umístí na slunce a pravidelně e přehrabují, aby došlo k rovnoměrnému sušení.

kávová zrna

Když dostatečně uschnou, jsou odstraněny suché vrstvy a objeví se kávové zrno. Druhá metoda se nazývá mokrá metoda. Třešně se zde odstraňují za použití tekutin a poté dochází k fermentaci, která odstraní všechny pozůstatky slizu, který by se mohl na zrnech držet. Poté se kávová zrna melou a také třídí. Jen tím se může zajistit dostatečná kvalita, aby vznikla kvalitní káva https://thecoffee.cz/blogs/nase-kava/qualities. Následuje proces pražení. Kávová zrna, která mají doposud zelenou barvu se zahřívají a stávají se z nich silně aromatická hnědá zrna, která známe.

kávová zrna

Stupeň a druh pražení výrazně ovlivňuje výslednou chuť kávy, jelikož se uvolňují oleje a mění nejen chuť, ale i aroma kávy. V posledním kroku se kráva mele a samozřejmě i vaří. Kávová zrna se doporučují mlít až těsně předtím, než se dáte do přípravy kávy, jelikož čím déle je mletá káva na vzduchu, tím více ztrácí své aroma a chuť. To, jak budete kávu mlít, záleží na tom, jak ji budete na dále připravovat. Jestli z ní bude espresso, káva překapávaná, nebo si chcete vychutnat klasického českého turka. Jak vidíte, výroba kávy je dlouhý, náročný proces. Ale konečný výsledek stojí téměř vždy za to.