Audit, který prozradí, jak svítíme

Naštěstí doby, kdy se svítilo neúsporně, jsou jaksi pryč. Moderní technologie, která přinesla doslova revoluci do světa svítidel, ovšem nespí a ve svých aktivních nabídkách výhodných žárovek pokračuje. Je pravdou, že zpočátku tuto změnu moc lidé nevítali a bylo to jen tím, že se více zaměřili na vstupní investici, než na úsporu a další výhodné stránky, které například přinesla nová LED žárovka. A i když v dnešní době si můžeme dovolit více a kvalitně svítit, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet, tak vůbec není špatné si ještě udělat malou rekapitulaci, zdali skutečně je všechno tak jak má být, jestli by náhodou ještě nešlo někde ušetřit.

úspora energie

Hledáme další úspory

Každým rokem na trhu přibývají novinky, které jsou přirozeně lepší a úspornější. Možná je na čase si udělat malou procházku po bytě či domě a přehodnotit jestli se ještě něco nemůže změnit k lepšímu.

Kuchyně – ta potřebuje nejvíce světla a tak je třeba ji nejlépe vybavit. Rozhodně je třeba zde mít jedno centrální svítidlo a může to být klidně zářivka, ale nejlépe s elektronickým předřadníkem, ten je totiž úspornější a nebliká, jak to dělaly klasické zářivky. Nad jídelní stůl se hodí LED panely nebo závěsné světlo. Na některých místech se uvítají i LED pásky.

Obývací pokoj – v podstatě se jedná o relaxační prostory. I zde můžeme kombinovat různá osvětlení a teploty světla. Dokonce uvítáme stmívač, který je skvělou pomůckou jak si nastavit nejvhodnější světlo. Do lampy jsou klidně vhodné LED žárovky provedení čirá Lightpark, jen je třeba vybírat správnou patici, jinak bychom mohli být zklamáni výběrem, protože by nám žárovka neseděla do závitu.

žárovky

Další místnosti mají také své priority a možnosti, jaké osvětlení do určitých prostorů lze zvolit. Mnohdy je třeba pouvažovat, zdali by nějaké úpravy ještě nepřinesly nějakou finanční úsporu. Poté je velmi jednoduché vyměnit žárovky za jiné úspornější zdroje. Například na chodbě lze instalovat úsporné žárovky s pohybovým spínačem. Nesvítí tak dlouho, ale v podstatě světlo bude dostačující. Možností je skutečně mnoho. Pokud bychom chtěli něco víc ušetřit, ale nevíme kde, není problém se obrátit na odborníky a nechat si poradit nejvhodnější osvětlení.